Do Evropy přišlo Maté z Jižní Ameriky. Je to posvátná bylina Cesmína paraguajská. Nejde tedy o pravý čaj i přes to, že se mu tak říká - čaj Maté.
Když před více jak před 500 lety zakotvil u břehů Ameriky Kolumbus, zjistil, že byl právě tento nápoj podáván nejčastěji na přivítanou návštěvníků. Pozornost mu začali věnovat ale až jezuité, kteří se v jižní Americe usadilli. Začali cesmínu pěstovat a později se rozšířil její vývoz do Evropy. Podle archeologických nálezů bylo maté váženou bylinou už před naším letopočtem. Indiáni měli ve zvyku vkládat si list cesmíny do úst a přežvykovat jej. Byl to i nápoj jihoamerických kovbojů, kteří ho večer popíjeli při ohni, aby tak nabrali sílu na další den. Cesmína paraguajská je stále zelený strom, který dorůstá až do výšky 15 metrů. Sbírají se celé větve a listy. Pěstuje se především v Argentině, Brazílii, Paraguaji, Uruguaji a Chille. Listy jsou oválné s mírně zubatým okrajem, déky 5-10 cm a šířky 4-5 cm. Kvete od října do prosince a plody má od března do června.
Tento "čaj" je směsí tradičního životníhoelixíru indiánů maté a dalších pěti bylin, které svou účinností umocňují jeho výrazné povzbudivé účinky a dodávají tomuto nápoji velice lahodnou chuť.
Legenda praví, že národ Guarani, domorodý kmen z paraguayského deštného pralesa, dostal od svého boha Pa´i Shuma velký dar.Rozdělil se s nimi o tajemství deštného pralesa, které spočívalo v umění sklizně a přípravy "nápoje bohů" z lístků a stonků yerby maté neboli cesmíny paraguayské.
Mate se stalo kulturním a léčebným nápojem celé oblasti Jižní Ameriky od Amazonky na jih. S maté se den začíná, pije se během dne, pije se i večer. Maté je třetím nejoblíbenějším teplým povzbuzujícím nápojem světa. Obsahuje kofein, který v kombinaci s ostatním látkami povzbuzuje výrazněji než při konzumaci kávy nebo čaje. Dále obsahuje více než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2 a C. Zastoupeny jsou také minerální látky jako jsou magnézium, mangan, vápník, železo a fosfor. V kombinaci s ginkgo bilobou a guaranou je nápojem silně povzbuzujícím, který okamžitě dodá potřebnou energii, navíc s ostatními přísadami je velice lahodným nápojem.
Účinky Maté:
- zvyšuje a posiluje imunitu
- v období rakonvalescence urychluje dobu léčby
- pomáhá při detoxikaci organizmu, vyplavuje škodliviny z těla
- uklidňuje nervovou soustavu
- snižuje krevní tlak, uvolňuje cévy
- upravuje chuť k jídlu, upravuje trávení
- pomáhá při zácpě, slouží k úpravě a pravidelnosti
- léčí nespavost, zlepšuje spánek
- má pozitivní vliv na činnost mozku, přičemž nezatěžuje srdce, zlepšuje paměť, zbystřuje úsudek
- doplňuje energii, způsobuje vyšší aktivitu
- napomáhá odbourávat tukové vrstvy v těle
- působí močopudně
- podporuje trávení
- upravuje hladinu cukru v krvi
- upravuje hladinu cholesterolu v krvi
- působí proti alergickým reakcím , při senné rýmě
- zabraňuje vytváření kyseliny mléčné a tím únavě, pomáhá při stresu a zátěžije velkým přírodním zdrojem živin (vitamíny, minerály, cholin, inozitol, antioxidant, aminokyseliny)
Příprava: 1 čajovou lžičku mate přelijeme 1/4 l vroucí vody, ponecháme 3 - 5 minut, poté scedíme - pro využití účinných látek se doporučuje: až 2 lžičky čaje, ponechat 5 - 10 minut vyluhovat, popř. necedit a pít bombillou, tj. kovovým brčkem, na jehož konci je sítko. V případě krátkého vyluhování je užitečné zalít 1 x použitou bylinu opakovaně a nechat delší dobu vyluhovat. Ředit lze samozřejmě podle chuti.
K tradiční přípravě čaje Maté potřebujeme kalabasu (nádobu z určitého druhu dýně) a bombillu (kovové brčko, na jejímž konci je sítko). - Před prvním použitím je třeba kalabasu vypláchnout a vysušit. Lístky maté se nechávají vyluhovat, čaj se nemíchá, aby neucpával bombillu (sítko) a pomalu se upíjí (srká).
Dnes se ovšem vyrábějí kalabasy i z jiných materiálů než původní z tykve. Jsou známy keramické, dřevěné, kovové apod.