Vitamín B
Nejprodávanější
B vitaminů je celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Protože jsou jejich účinky vzájemně provázané, doporučuje se jejich podávání společně. Dále tuto skupinu budeme nazývat B-komplex. Je velice důležitý pro správné fungování metabolismu, nervové soustavy a je velice důležitý i pro pokožku a sliznice.
#ShowMore#
Pojďme se podívat na jednotlivý vitamín:
Vitamín B1 (thiamin) - Působí příznivě na nervový systém a proti únavě. Je velmi důležitý pro růst, vývoj a funkci buněk. Jeho potřeba stoupá při námaze a stresu. Podílí se na energetickém metabolizmu.
Vitamín B2 (riboflavin, ovoflavin, laktoflavin, vitamin G) - vitamin B2 je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce i dalších orgánů. Také se podílí na metabolizmu a přispívá ke snížení únavy a vyčerpání. Udržuje normální stav pokožky, sliznice, červených krvinek a zraku. Jelikož se tento vitamín vyskytuje především v živočišných produktech, vegetariáni a vegani by proto měli věnovat pozornost tomu, aby si zajistili dostatečný příjem tohoto vitamínu (v ořeších, kakau, případně v tabletách jako doplněk stravy).
Vitamín B3 (niacin, nikotinamid, vitamin PP) - Niacin je nutný pro uvolňování energie z potravy. Kyselina nikotinová může být používána ke snižování hladiny cholesterolu v krvi. Ve velkých dávkách niacin rozšiřuje cévy, může být proto použit i při léčbě vysokého krevního tlaku. Stejně tak jako předešlé vitamíny skupiny B má podíl na metabolizmu, snížení únavy a vyčerpání, dobrého stavu pokožky a sliznice.
Vitamín B5 (kyselina pantothenová) - Zlepšuje kvalitu kůže, vlasů i nehtů. Kyselina pantothenová přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání i normální mentální činnosti.
Vitamín B6 (pyridoxin, pyridoxal, pyridoxol, pyridoxamin) - Přispívá k regulaci hormonální aktivity a podílí se na metabolizmu aminokyselin. Snižuje míru únavy a vyčerpání a přispívá k funkci imunitního systému.
Vitamín B7 (biotin, vitamin H) - V lidském organizmu se podílí na metabolizmu, ale má vliv také na vlasy, sliznice a pokožku. Někdy bývá nazýván i jako vitamin H - z německého výrazu pro kůži (haut). Biotin je vhodné přijímat spolu s dalšími vitamíny skupiny B, se kterými se dobře doplňuje, například při jejich vstřebávání.
Vitamín B9 (kyselina listová, folacin, folát) - Kvůli horší vstřebatelnosti kyseliny listové z potravin je doporučováno užívání kyseliny listové ve formě doplňků stravy. A to zejména v době těhotenství, nejlépe ještě několik týdnů před ním, protože se dává do souvislosti s vývojem plodu. Zatímco vstřebatelnost kyseliny listové z potravin je zhruba 50 % a vařením se skoro všechna zničí, v doplňcích stravy se vstřebatelnost blíží 100 %.
Vitamín B12 (kobalamin) - Je obsažen pouze v živočišných potravinách. Na jeho příjem ve formě doplňků by tak měli dbát zejména vegani, u nichž lze dostatek vitaminu B12 těžko zajistit jiným způsobem. Vitamín B12 se podílí na procesu dělení buněk, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, podílí se na funkci imunitního systému i nervové soustavy nebo tvorbě červených krvinek.
Příznaky nedostatku vitamínů B v těle:
Nedostatky se mohou objevit tam, kde se ukazují symptony typu nechutenství, nedostatku soustředění, únava, pocity brnění, svalové křeče a anemie. Později se příznaky stupňují, objevují se deprese, podrážděnost či různé záněty. Jiné běžné příznaky nedostatku vitamínu B se projevují na kůži, nehtech a na vlasech jako vyrážky nebo drobné praskliny na kůži.
Kde vitamíny B najdeme?
Mezi nejspolehlivější doplňování všech vitamínů B patří doplňky stravy B-komplex. Budete mít jistotu, že vám žádný nechybí. Doplňky stravy by měli brát obzvláště vegani a vegetariáni, protože spoustu vitamínů se nachází pouze v živočišné stravě. Dále je velice důležitý pro chudokrevnost.
Níže se podíváme, kde přesně jaký vitamín můžeme najít.
B1 - Bohatým zdrojem jsou neloupané obiloviny, maso, pivovarské kvasnice, med a ořechy.
B2 - Dobrým zdrojem vitamínu B2 jsou kvasnice. Dále je obsažen i v mléce, ve vejcích, ve vepřovém a hovězím masu, v rybách, v tvarohu, v kakau a v ořeších.
B3 - Se vyskytuje v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Dobrými zdroji niacinu jsou pivovarské kvasnice, játra, tuňák, krůtí maso, semena slunečnice, fazole a hrách. Je přítomen v mléce, vejcích, listové zelenině, brokolici i mrkvi.
B5 - V mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu, především v mase, celozrnném pečivu a luštěninách.
B6 - Dobrým zdrojem vitamínu B6 jsou játra, vepřové maso, makrely, vejce, droždí, banány, brambory, zelí, špenát, kapusta, zelenina, avokádo, mrkev, ořechy, obiloviny a celozrnný chléb.
B7 - Nachází se v mase, vaječném žloutku, semínkách a oříškách, avokádu.
B9 - Jak už název napovídá (kyselina listová), nachází se především v listové zelenině. V kvasnicích, zeleném hrášku a čočce ji také najdete.
B12 - Ve vejcích, sýru, ryb, měkkýšů, červeném mase.