To nejlepší z přírody pro přírodní kosmetiku

To nejlepší z přírody - CestaBylin

Protože se k výrobě přírodní kosmetiky používají jen přírodní ingredience, je k vaší pleti maximálně šetrná. Seznamte se s některými bylinkami, ze kterých se přírodní krémy vyrábějí. Rozjasní vám pleť nebo zpevní vlasy.

RŮŽE

Ideální rostlina. Je nejen krásná, ale i účinná. Z jejích okvětních lístků se už po staletí lisuje olej, který zvláčňuje tělo i pleť. Má hojivé účinky a chrání pokožku před vysoušením.

RAKYTNÍK

I když je to malý keřík, má spoustu zázračných schopností. Například se z něj připravoval likér, který pomáhal při nádorových onemocněních. Ale rakytník umí zasáhnout, i když máte problémy s krásou. Pomůže uzdravit pleť, kterou trápí akné. Pokud vás zlobí lámavé a jemné vlasy, sáhněte po rakytníkovém oleji.

POMERANČOVNÍK

Kromě toho, že rádi jíme jeho plody, využíváme i jiné části. Odvar z květů pomerančovníku účinkuje proti bolesti. Dřív se používal jako dnes ibuprofen. Ve Španělsku zase ženy věřily, že pokud si budou potírat obličej mastí z nadrcených pomerančových květů, zůstanou věčně mladé. Výtažky z květů pomerančovníku totiž rozjasňují a zpevňují pokožku.

SLAMĚNKA

Podporuje krevní i lymfatický oběh, a tím vyživuje a stimuluje buňky. Kouzel slaměnky využíval už Odysseus. Na jedné ze svých plaveb potkal princeznu, která byla známá svou neuvěřitelnou krásou. Pomáhala si k ní slaměnkovým olejem. Rozhodla se jednu lahvičku věnovat Odysseovi, aby se zotavil a nabyl znovu krásu a sílu.

TŘEZALKA

Řekové věří, že zahání zlé duchy, často se také uplatňovala v magii. Zbaví vás neklidného spánku, ale také zmírní bolest, když se spálíte na sluníčku. Třezalka vám pomůže, i když vás sužuje nepříjemný premenstruační syndrom. Nemusíte si zoufat ani v případě, že máte přesušenou a popraskanout pleť. Stačí se potírat třezalkovým olejem.

KAROTKA

Odmalička nám tvrdili, že když budeme jíst hodně mrkve, budeme dobře vidět. Je sice pravda, že karotka pomáhá při léčbě šerosleposti, ale tím její zásluhy zdaleka nekončí. Při nadměrné únavě a chudokrevnosti se pije mrkvová šťáva dvakrát denně. Pokud je spíš chudokrevná vaše pleť a projevuje se to mrtvolnou bledostí, karotka vám pomůže. Nebojte se, nebudete nepřirozeně oranžová, jen získáte ten správný nádech.

BAZALKA

Představujete-li si ji pouze jako chutný doplněk k letnímu salátu s mozzarelou, děláte chybu. Bazalka má široký rejstřík dovedností: pomůže lépe trávit, působí protizánětlivě a dříve se používala jako lék proti špatné náladě. Umí zvláčnit drsnou a upracovanou kůži. Takže si místo mozzarely zabalte do bazalky tělo. Pro pokožku to bude skutečně gurmánský zážitek.

VRBA BÍLÁ

Jako děti jsme si k vrbě doplňovali možná tak vodníka. Ale je velmi užitečná – dokud nebyl vynalezen aspirin, používala se proti horečce. Její nastrouhaná kůra vám uleví od bolestí – od bolavé hlavy po zánět ledvin. Dnes je vrba hlavně životabudičem pro naši pleť.

ČERNÝ TULIPÁN

Kromě toho, že to byl francouzský bandita, zvaný ,Černý tulipán‘, kterého šlechta považovala za jakéhosi Robina Hooda, je to tmavá voňavá rostlina se speciálními účinky. Obsahuje totiž antioxidanty, které umějí rozzářit vaši pokožku. Účinně bojují i s takovými nedostatky, jako jsou kruhy pod očima.

BÍLÉ NEBO ČERVENÉ HROZNY

Sladké ovoce nebo ten nejlepší nápoj k večeři. To není zdaleka celý výčet toho, co hrozny zvládnou. Ve víně je pravda, ale také regenerace vaší pleti. Výtažky z bílých hroznů udržují pevnost pokožky a chrání ji před škodlivými vlivy, z červených zase odstraňují únavu.

ŠALVĚJ

Neboli Babské ucho – pomohla Saxaně zůstat v Lidské říši, ale sloužila i jako antiperspirant minulosti, neboť se používala při nadměrném pocení. Kromě toho působí protizánětlivě a pomáhá při zažívacích poruchách. Příznivě působí také na játra a žlučník. Krásně voní a zklidní stresem namáhanou pleť, aniž by ji podráždila.

PUPEČNÍK ASIJSKÝ

Rostlina zvláštního jména roste v bažinách Madagaskaru a ve světě je proslulá pod jménem Centella asiatica. Používá se pro osvěžení mysli a povzbuzení paměti. Působí jako uklidňující prostředek při stresu, depresích a nervovém vypětí. Šamani v pralese ji přikládají nemocným k tělu, protože výborně hojí rány. Ale kromě toho, že pokožku zacelí, jí také zabrání stárnout. V Číně je považována za zázračný elixír života.