Kosmetika je velice komplikovaná disciplina. Existuje mnoho názorů na to, co vše tento pojem zahrnuje. Někdo kosmetikou myslí péči o pleť, zejména v obličejových partiích a dekoltu, jiný si pod tímto pojmem vybaví spíše techniku líčení, aby se zakryly pleťové defekty. Nebo se jedná o léčbu pokožky celého těla, aby se žena mohla projít po pláži v plavkách bez uzardění. V této souvislosti je určitě dobré vědět, že každý defekt na pokožce je vlastně signálem o poruše činnosti některého důležitého orgánu uvnitř těla. A také je dobré alespoň tušit, že každé místo na těle má příslušnost k některému konkrétnímu orgánu. A vůbec nejdůležitější je řídit se faktem, že nemocný orgán nevyléčíme tím, že jeho vyslané znamení na pokožce přetřeme zakrývacím krémem. Je úplně jedno, jestli se jedná o akné nebo lupénku.
Co se skrývá za tím, co vidíme
Nastínili jsem souvislost stavu pleti s poruchami vnitřních orgánů. Poruch je mnoho, ale jejich příčin už méně. Poruchy se mohou vázat k trávení nebo k činnosti čisticích orgánů. Jako příklad uvedu, že temné stíny pod očima signalizují problémy s ledvinami. Hlubší vrásky okolo úst ukazují na větší problémy s tlustým střevem. Mimořádně červené tváře prozrazují starosti se žaludkem. Červená brada signalizuje náchylnost k zánětům močových cest. Akné se zase pojí s obtížnějším trávením.
Na závěr této části tedy - čistá pleť bez akné a defektů signalizuje dobré zdraví i psychiku.
Očista organismu
V kosmetice lze použít mnoho bylin. Ty nejzákladnější by snad všichni mohli znát. Uplatňují se v čisticích čajích, které uvolňují nečistoty z kůže a podkoží i z jiných tkání. Následně se čistí i pleť . Jejich základem jsou byliny na podporu činnosti ledvin a z nich je nejpoužívanější kopřiva. Má povzbuzující účinek pro ledviny, což je důležité pro očistu organismu. To se pak projeví i na pleti. Kromě kopřivy určitě musíme zmínit rdesno ptačí, přesličku, tužebník a třeba také violku, která se pro tento účel používala již dávno jako "krev čisticí" bylina. Jako dobrý doplněk lze doporučit drogy saponinové, které svým účinkem urychlují uvolnění nečistot z tkání. Je to třeba divizna (květ), podběl (list), sedmikráska (květ i list).
Dalším stupněm jsou byliny, které zlepšují trávení a zažívání. Lze doporučit nať dobromysli, květ měsíčku, nať saturejky nebo list vachty trojlisté. Toto jsou bylinky užívané vnitřně. Nejsou zdaleka všechny. Připravuje se z nich nálev pro pití dvakrát
až třikrát denně. Pokud by někdo neměl čas na míchání vlastního čaje, lze použít čisticí bylinné směsi, dnes již často a volně dostupné. Zkrášlující efekt by se měl dostavit po 4-6 týdnech používání.
Lze používat byliny z vnějšku?
Jistěže je to možné a také se to mnohdy dělá na úrovni amatérské i profesionální. Známe pleťové masky, jejichž základní součástí jsou byliny, které se používají s výhodou suché a v práškové formě (rozdrcené na prach). Důvod je jednoduchý: čerstvé bylinky uvolňují mnohem více chlorofylu, který může formou pleťové masky propůjčit pleti poněkud nazelenalý nádech. Osvědčená směs se skládá ze stejných dílů nati violky, květu sedmikrásy a listu bazalky, nebo violku nahradte květem měsíčku. S trochou teplé vody připravte kašičku a naneste na pleť v tenké vrstvě. Kdo nemá možnost připravit si drogu ve formě prášku, může použít klasicky připravený nálev a v něm namočenou bavlněnou látku nebo gázu jako obklad. Nechte působit asi dvacet minut. Přestože uvedené byliny nejsou dráždivé, je třeba u citlivějších jedinců nejprve udělat test snášenlivosti na zápěstí nebo v loketním ohbí.A dámy pozor! Amatérky si ošetří obličej, ale profesionálové vědí, že je třeba udělat totéž i pro pokožku na krku a dekoltu.