4 položek celkem

Ostropestřec mariánský, neboli Silymarin nebo Silybum marianum je na první pohled obyčejným bodlákem. Pokud ho ovšem podrobněji prozkoumáte, zjistíte, že má velmi prospěšné látky a blahodárné účinky na lidský organismus. Stává se tak z něj velmi ceněná bylina.

U ostropestřece využíváme jeho plody

Jedná se o jednoletou až dvouletou bylinu, která má kůlový křen a chudě větvenou lodyhu. Dosahuje výšky až 2 metrů, přičemž jeho šířka může obsáhnout až 160 centimetrů. Jeho listy v přízemní růžici bývají dlouhé až 40 cm, ostatní přisedlé listy jsou poloobjímavé, obvejtčité a tvarem kopinaté. Květy má červenofialové s délkou okolo 4 cm. Ostropestřec mariánský kvete od června do srpna na severní polokouli a od prosince do února na jižní polokouli. U ostropestřece mariánského se sklízí jeho plody, které jsou několik milimetrů dlouhé. Jedná se o zploštělou, lesklou nažku s opadavým chmýrem. 

#ShowMore#

Pro Nový Zéland je ostropestřec jen invazivní plevel

Nejpravděpodobněji pochází ostropestřec mariánský z oblasti Středomoří, Malé Asie a Kanárských ostrovů. Zdroje se ovšem rozchází a podle některých je původem z horské oblasti Kréty a Řecka, či z pobřeží jihovýchodní Anglie. Dnes už ovšem ostropestřec roste po celém světe. Najdeme ho v Severní Americe, Austrálii, Novém Zélandu, v Íránu, střední Asii a střední Evropě. Zajímavostí je, že Nový Zéland považuje ostropestřec za invazivní plevel. Pro farmaceutické účely se pak pěstuje v Rakousku, Německu, Maďarsku, Polsku, Česku a také v Číně a Argentině.

U ostropestřece si nejvíce ceníme jeho zdroj silymarinu

Ostropestřec mariánský v sobě ukrývá spoustu látek, nejvýznamnější ovšem je silymarin, kterého v jeho semenech najdeme okolo 4-6 %. Silymarin je komplexní směs polyfenolických molekul včetně sedmi příbuzných flavolignanů. Plod ostropestřece pak obsahuje až 35 % nenasycených mastných kyselin - kyselinu linolovou, olejovou, linoleovou a arachidonovou. V menším množství pak v něm najdeme nasycené mastné kyseliny v podobě stearové, palmitové a kapronové. Mezi další látky pak patří slizotvorné látky, silice a bílkoviny.

Ostropestřec mariánský pročistí vaše játra

Ostropestřec mariánský je známý pro své pozitivní účinky na játra a žlučník. Díky obsaženým látkám játra pročišťuje a podporuje celkovou detoxikaci organismu. Dále podporuje imunitní systém a přispívá k normální hladině cukru v krvi. Díky pročišťování jater pak má pozitivní vliv i na zdravou pokožku. Právě pokožka či pleť je odrazem našich jater. S játry i souvisí emoce v podobě vzteku, hněvu a agrese. Pokud takové emoce prožíváte ve větší míře, pak s největší pravděpodobností máte oslabená játra a ostropestřec můžete použít na podporu jejich správné funkce.

Jaké jsou účinky ostropestřece mariánského?

  • Je důležitým antioxidantem - chrání buňky před oxidativním stresem
  • Podporuje detoxikaci organismu
  • Přispívá ke zdraví jater a žlučníku
  • Regeneruje jaterní parenchyn a játra pročišťuje
  • Má blahodárný vliv na stav pokožky
  • Pozitivně ovlivňuje tvorbu žluči
  • Podporuje normální hladinu cukru v krvi
  • Podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu
  • Přispívá ke zdravému stavu srdce a trávicího systému

Kvůli legislativě EU vás více o účincích bylinky nemůžeme informovat. Najděte si je ve volně dostupném herbáři.