Odvar : bylinu přelijeme studenou vodou a uvedeme do varu. Kořeny a kůru vaříme 1/2 - 1 hodinu, ostatní části rostliny 10 - 15 minut. Siličnaté byliny přidáváme až po uvaření a necháme v odvaru 5 minut pod pokličkou louhovat. Odvar scedíme nebo přelijeme přes pláténko. Vody dáváme o 1/3 více ( při 10 minutovém varu) nebo dvojnásobné množství ( při 1h varu), než kolik potřebujeme odvaru.
Nálev: bylinu navlhčíme, aby se lépe smáčela, přelijeme vařicí vodou a necháme 15 minut pod pokličkou louhovat. Po vychladnutí scedíme přes sítko nebo pláténko.
Výluh: bylinu přelijeme studenou vodou a necháme 24 hodin stát. Scedíme přes sítko.
Tinktura: bylinu zalijeme lihem, vodkou, slivovicí nebo jiným destilátem a v dobře uzavřené láhvi necháme 5 až 10 dnů stát při pokojové teplotě. Potom opatrně přecedíme do jiné sklenice. Užívá se po kapkách.
Sirup: suché byliny celé zalijeme studenou vodou, aby byly ponořeny a necháme 24hodin stát. Druhý den je 1/4 hodiny povaříme, potom vylisujeme a šťávu dále uvaříme s cukrem, a to na mírném ohni za stálého míchání, dokud se hmota netáhne jako med. Na 1kg šťávy dáváme 1,5 kg cukru. Při výrobě sirupu můžeme použít též čerstvé byliny.
Šťáva: čerstvé byliny vylisujeme v lisovacím strojku na ovoce nebo rozmačkáme a protlačíme přes pláténko. K lisování jsou vhodné nerezové, smaltované nebo porcelánové nádoby, aby nedocházelo k nežádoucí reakci s kovem.
Likér: šťávu z bylin nebo jejich plodů procedíme přes pláténko, přidáme citron nebo kyselinu citonovou a na litr šťávy 10g hřebíčku. Můžeme přidat skořici.
Kloktadlo: ke kloktání používáme odvar z bylin, nálev nebo lihový extrakt (tinktura) ředěný vodou.
Obklad: k obkladům používáme odvar z bylin, výluh nebo nálev, teplý nebo studený.
Koupel: bylinné koupele připravujeme z odvaru bylin nebo ze směsi odvaru a nálevu, které přidáváme do vodní lázně.
Mazání: suché byliny zalijeme dobrým stolním olejem (olivový, slunečnicový), aby byly ponořené. Necháme stát alespoň 1 týden a pak přecedíme.
Mast: roztopíme 500g tuku (vazelína, sádlo, máslo), do něhož vložíme 3 hrstě nadrobno nasekaných bylin a necháme na mírném ohni po dobu 3 hodin(nesmí se připálit!). Směs necháme stát do druhého dne, pak ji znovu roztopíme a vmícháme 100g včelího vosku. Přecedíme do skleniček a po vychladnutí uložíme do ledničky.
Prášek: drogu rozdrtíme, roztlučeme v hmoždíři nebo umeleme a prosejeme na moučném sítku. Ukládáme do skleněných nádobek s uzávěrem Pozor: aromatické byliny (máta,meduňka,bazalka) se rozmělňují těsně před použitím.
Na závěr pár tipů ke způsobu vaření: horkou vodou bez vaření se prolévají byliny určené k léčení nervů. Luhují se dle druhu 5 - 20 minut. 1 minutu se vaří byliny ke snížení krevního tlaku ak čištění krve; 2 minuty pak byliny žaludeční, jež louhujeme ještě 5 - 10 minut. Byliny používané k léčení horních cest dýchacích vaříme 10 minut, necháme chvíli louhovat a po scezení sladíme medem.