Zpracování bylinek

PROSOLENÍ

Tenhle způsob konzervace je v našich domácnostech popelkou, přitom neoprávněně. Z uložených bylin totiž sůl "vyloudí" krásné aroma, a ještě je dokonale uchová. Tak to zakonzervované byliny neztrácejí barvu, neplesnivějí ani se jinak nekazí. Jsou samozřejmě výrazně slané - proto už pokrmy nedosolujte. Nejlepší způsob je vrstvení (4 díly bylin na 1 díl soli) za mírného pěchování. Do soli můžete naložit prakticky všechny zelené byliny, ty s většími listy nasekejte. Uchovávejte na suchém chladném místě.

NAKLÁDÁNÍ

Takto zabijete dvě mouchy jednou ranou: uchováte bylinu a zároveň ochutíte olej nebo ocet. Při nakládání do oleje mějte na paměti, že nemá zrovna ideální konzervační schopnosti. Jak mu byliny předávají svou vůni, pomalu hnědnou, a pokud se dostanou do styku se vzduchem, mohou se kazit a olej se zakalí. Proto skleničky nechávejte na chladném tmavém místě a nedopusťte, aby byliny vyčnívaly nad hladinu (olej můžete doplňovat). Po čtrnácti dnech, kdy bylinky už vykonaly své a ve sklenici z nich zůstalo jen to nejlepší, můžete olej přecedit a uchovat samotný. Chcete-li v něm mít snítku bylinky pro krásu, použijte raději sušenou. Aromatizované oleje jsou i velmi milým jedlým dárkem.

ZMRAŽENÍ

Mimořádně praktické! Nepřiděláte si moc práce, a navíc tak zachráníte většinu cenných látek i barvu nati. Pro zmražení si natrhejte co nejčerstvější byliny. Nejvíc šťávy mají ráno, když jsou ještě orosené, a pokud možno zastíněné. Slunce, zejména polední, přinutí rozpálené lístky uvolňovat éterické oleje do okolí. Bylina tak sice široko daleko krásně voní, ale to, co byste z ní chtěli uchovat především, nenávratně uniká. Při mražení zůstává i krásná barva, proto vybírejte nepoškozené kousky bez skvrn a zažloutlých listů. K mražení se nejlépe hodí byliny s většími, šťavnatými lístky - libeček, máta (zejména hladkolistá), petrželka - či s křehkými stvoly, jaké má pažitka.

  1. Byliny mužete jemně nasekat nožem, ale ideální je vložit větší svazky opláchnutých lístků do robotu. Velice si tak usnadníte práci.
  2. Lžičkou naklaďte hromádky směsi do oddílů tvořítka na ledové kostky a zalijte je čistou vodou. Pak tvořltko vložte do mrazak.
  3. Jakmile jsou kostky zmrzlé, je nejšikovnější vyloupnout je a přemístit do plastového sáčku nebo krabičky - uspoří to místo.

CHLAZENÍ

Krátkodobý, ale účinný způsob, s nímž si čerstvé lístky ponechají svěžest. Chcete-li si před skutečným konzervováním bylinky užít ještě opravdu čerstvé, zchlaďte je. V ledničce vydrží déle a v lepším stavu než ve sklenici s vodou, kde začnou stonky a spodní lístky brzy podléhat zkáze. V plné kondici vydrží byliny v chladničce asi týden - a během té doby se samozřejmě můžete rozhodnout pro jakýkoli způsob trvalejší konzervace.

  1. Na podzim řadě bylin dřtvnatí stonky a zasychají některé lístky. Vybírejte si proto jen nepoškozené hezky zelene části a na sběr vyrazte hned po ránu.
  2. Byliny vložené do plastové krabičky nebo mikrotenového sáčku postříkejte mlhou z rozprašovače, to je váš kouzelny spojenec.
  3. Vložte do přihrádky na zeleninu ve spodnl části chladničky. Krabičku můžete přikrýt,ale ne úplně, aby k ní mohl vzduch.

SUŠENÍ

Tradiční metoda má i přidatné hodnoty - svazky bylin provoní a zkrášlí kuchyň. Některé byliny sušením získají, protože se jejich aroma zkoncentruje (dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránka), jiné o něj spíše přijdou (meduňka, máta, bazalka). Nesušíme na slunci, ale zásadně zavěšené na suchém, teplém, větraném místě. Je nutné počítat se ztrátou barvy, ale přírodu je možné obelstít sušením v mikrovlnce: bylinám, zabaleným v ubrousku, to trvá nanejvýš čtyři minuty při plném výkonu.