Saturejka

Saturejka zahradní (Satureja horíensis) je známá bylina a nezbytná kořenící přísada našich babiček. Její druhá odrůda - saturejka horská (Satureja montana) - zase tvoří pro obyvatele Středomoří neodmyslitelnou součást koloritu horských luk, kde se můžete procházet mezi nekonečnými polštáři jejích keříků. Dobře se adaptovala na naše klimatické podmínky, proto bez problémů přečká i tuhé zimy. Vyhovuje jí suché, propustné stanoviště se zásaditou půdou. Je nenáročná na pěstování a snadno se rozmnožuje - vegetativně řízkováním, ale i generativně výsevem semen do kontejnerů nebo přímo na záhony. Malé rostlinky se mají čile k světu, takže během jedné vegetační sezóny vyroste bohatý zdroj čerstvého koření, které navíc tvoří dekorativní doplněk bylinné zahrádky.

Důležité je rozeznávat obě zmíněné odrůdy. Zatímco saturejka zahradní patří mezi letničky, saturejka horská je trvalka s ostřejší chutí.

Saturejka - CestaBylin

RYSY LEHCE POETICKÉ

Saturejka je jemná „bytost", což vyjadřují drobná, nevinně vyhlížející bílá, světle i tmavě fialová kvítka, jakoby víly schované v bezpečí lístků a větviček. Vedle své urozenosti a půvabu je i symbolem vytrvalosti, protože umí být „přísná" k sobě i ke svému okolí. Lístky má kožovité, sytě zelené, na okrajích mikroskopicky pilovité, pravidelně seřazené na stonku, a to jim při dotyku dodává ostrosti. Jako by říkala: „Nepřibližuj se ke mně, mohu tě pořezat. Ale také pohladit svými květy, pokud budeš blízký mému srdci."

Tyto zašpičatělé listy nesou znaky planety Mars, tedy ohnivého znamení. Mattioli hodnotí povahu této rostliny jako horkou a suchou na třetím stupni, chuti hořké a palčivé, což martické vlastnosti (ohřívat a vysoušet) potvrzuje. Z jejího ohnivého znamení lze odvodit i účinek na psychiku - pomáhá při nervovém oslabení, přetížení a nedostatku sebevědomí, stejně jako jedincům příliš zaměstnaným starostmi běžného života. Vyzývá totiž ke svobodnému, nebojácnému rozletu.

CHUŤ PŘEDZNAMENÁVÁ ÚČINKY

Jedná se o siličnatou bylinu. Při rozemnutí listů nebo jen „pohlazení" cítíme pronikavou, ostře kořennou vůni silice, kterou získáváme destilací vodní párou. Hořká a palčivá chuť saturejky, stejně jako její povaha, svědčí o silných dezinfekčních účincích. Dominantní složkou éterického oleje je totiž fenol karvakrol. Fenoly mají v éterických olejích silné antimikrobiální účinky obecně, navíc to jsou stimulanty a tonika. Karvakrolové oleje obsahují i některé druhy dobromysli (Origanum). Zmíněná dominantní součást je určující pro specifické účinky éterického oleje ze saturejky horské.

Pozor! Protože éterický olej je při předávkování toxický, je třeba ho používat pod dohledem zkušeného aromaterapeuta s odpovídající kvalifikací.

LÉČEBNÉ VYUŽITÍ

Střevní mykózy způsobené kandidou (Candida albicans): Vnitřně užíváme směs saturejky, Tea Tree, hřebíčku a skořice. Je to typická fenolová kompozice s doplňkem Tea Tree, tedy silice monoterpenové s mírnějšími účinky.

Střevní paraziti: V boji proti nim užíváme vnitřně nebo formou čípků směs saturejky, santoliny a merlíku - terpenický oxid askaridol.

Infekční onemocnění kůže: Zevně se doporučuje saturejka v kombinaci s libav-kou a lavandinem v oleji z lískových oříšků a třezalky.