Domácnost ozdobená živými rostlinami má vždy příjemnou a povzbuzující atmosféru. Pokud se však rozhodnete pro bylinky, nabídnou vám kromě toho i dávku čerstvých vitaminů a dalších látek prospěšných zdraví. Využijete je k ochucení při přípravě studených i teplých jídel. Do salátů a pomazánek můžete přidat bazalku, pažitku či petrželovou nať. Také polévky a masitá jídla dostanou šmrnc s čerstvou majoránkou, tymiánern či rozmarýnem. Mnohé bylinky jsou vhodné i na přípravu léčivých odvarů - majoránka prospěje při kašli, šalvěj vydezinfikuje bolavý krk, meduňka pomůže trávicímu ústrojí, dobromysl uleví od bolesti zubů a podobně.
Záliba v domácím pěstování a využívání bylinek a léčivek zažívá dnes své obrození. Jestliže zláká i vás, můžete díky ní využívat tuto skupinu rostlin jako zdroj různých výživných látek v době, kdy se ještě nedají získat z přírody.
Pěstovat bylinky zvládne každý
Většina bylinek je nenáročná na pěstování. Ze semínek, která koupíte v obchodě, si za oknem nebo na balkoně vypěstujete čerstvou pažitku, petrželku, bazalku, dobromysl, šalvěj, rozmarýn, tymián, vavřín... Bude vás těšit pěstitelský úspěch, rádi budete pozorovat první zelené lístky pučící zpod země... Většina bylinek a léčivek jsou kvetoucí trvalky.
K pěstování vám postačí pár květináčů, bedniček, plastových nebo jiných nádobek postavených na misky nebo talířky. Každá nádoba by totiž měla mít ve dnu otvor, kterým může do misky odtékat přebytečná voda. Můžete použít rašelinovou zeminu určenou k použití do zahrady. V dospělém věku mají tyto rostliny obvykle tvar keříčků a bohatě se větví. Jejich rozrůstání se reguluje zaštipováním výhonků, které je i jinak pro rostlinu prospěšné. Zaštipujte i květy, jinak do nich rostlina investuje příliš energie a není tak bohatá. Bylinky můžete od jara do podzimu přihnojovat běžným přípravkem na zeleninu. Je-li rostlina vyčerpaná nebo málo roste, je čas pořídit si novou.
Na parapet
Rostliny vysazené v nádobách uložte volně na parapetní desky či na různé stojanové konstrukce v kuchyni nebo na verandě. V obýváku a v ložnici by příliš mnoho výrazných vůní mohlo být na škodu. Měly by stát orientovány na jih, jihovýchod, jihozápad, západ. Toto místo je totiž většinu dne vystaveno slunečnímu záření, což ocení většina rostlin, například levandule, tymián, šalvěj a bazalka. Petrželce a pažitce prospěje i polostín. Jestliže nemáte k pěstování vztah, kupte si už vzrostlé rostlinky v hypermarketu nebo květinářství. Jejich životnost může však být kratší, než se uvádí. Bývají totiž v počáteční fázi pěstování doslova nadopované výživovými látkami, což rostlinu sice donutí rychle růst, ale zároveň se může předčasně vyčerpat. Také dejte pozor na škůdce v zemině, které byste si domů mohli přinést. Proto bylinku raději přesaďte. Nestihnete-li průběžně spotřebovávat květy či listy rostlin, umyté, osušené nadrobno natrhané je nechte zmrazit nebo usušit a použít v kuchyni je můžete později. Případně je využijte do sušených aranžmá nebo jako náplň do voňavých polštářků pro dobrý spánek či k odpuzení hmyzu.