Bylinky jsme se v kuchyni naučili používat každý den. Využíváme jejich chuťových vlastností stejně jako léčivých a podpůrných.
Jaké bylinky jsou vhodné pro děti? Ne všechny bylinky děti mohou, některé jsou pro ně ba přímo škodlivé. Bylinky dětem do jídelníčku zařazujeme zhruba kolem 1 roku věku dítěte. Malé děťátko se s novými chutěmi teprve seznamuje, proto do jídla použijeme nejprve jednu bylinku. Nejlépe čerstvou a jen malé množství. Můžeme pozorovat jak děťátko na novou chuť reaguje a zda mu bylinka chutná. Tímto postupem snadno odhalíme i případnou nesnášenlivost či alergii.
Do jídla můžeme použít Tymián a Majoránku- podporují trávení a působí proti plynatosti, dále Bazalku, která má též příznivé účinky při trávení, je protizánětlivá a podporuje vykašlávání. Dobromysl neboli Oregano je protizánětlivé a říká se mu pro své účinky přírodní antibiotikum. Bobkový list- je protizánětlivý, podporuje soustředění a paměť. Nevynecháváme Kmín, Libeček, Petrželku a Kopr.
Mezi další „ přírodní antibiotika“ patří Lichořeřišnice, má podobnou chuť jako pažitka. Připravujeme vždy čerstvou a můžeme použít i květy, barevností se atraktivita jídla pro dětská očka zvýší J.
Kaše můžeme dochutit Skořicí.
Dušenou zeleninku můžeme dochutit Kurkumou. O její prospěšnosti nelze pochybovat. Jen malý výčet- protizánětlivá, podporuje imunitu, má pozitivní vliv naříklad na játra a klouby, patří mezi výborné antioxidanty. Použijeme, ale opravdu jen malé množství.
Výborná bylinka na alergie a ekzém je Brutnák. Do jídelníčku ho zařadíme čerstvý, opět použijeme krásně modré květy, chutná po okurce J.
Bylinky do jídla používáme raději čerstvé, jsou stravitelnější a také pro své aroma. Sušením ztrácí obrovské množství vody (až 80%) a člověk má tendenci jich dát do jídla větší množství.
Dětem do jídelníčku zařadíme kromě vyjmenovaných také Pažitku, Polníček, Špenát, Koriandr například také Sedmikrásky.
Pokud nám dítko onemocní můžeme použít sirup z Rakytníku, Jitrocele, Tymiánu a Divizny. Vhodný je také Podbělový čaj. Již v kojeneckém věku podáváme čaj z Anýzu či Fenyklu, pokud je potřeba ulevit střevům například. Od jednoho roku můžeme použít i Heřmánek pravý.
V tomto článku naleznete malý výčet bylinek, které z naší zázračné přírody používáme. Způsobů použití je mnoho, dáváme do jídla, vyrábíme sirupy, výluhy, čajíčky apod. Příroda je velmi štědrá a každý v ní nalezne bylinku, kterou si oblíbí.
Autor: Daniela Rývová