Jsme v krásném posledním kalendářním měsíci prosinci, který nepatří pouze vánočnímu času, ale především orgánu tlustého střeva. V minulém měsíci jsme posilnili funkci plic, které ovlivňují také tlusté střevo, a naopak. A teď je na čase podívat se blíž na jeho funkci. Dáme vám pár tipů, jak ho posilnit, jak rozpoznat, zda je zdravé a jak se projevuje jeho činnost na naší psychické ale i fyzické stránce. A také jaká strava mu nejvíc svědčí a to zejména v tomto měsíci, kdy je jeho funkce nejvíce oslabena. Nabídneme vám také přehled bylinek a naši bylinnou kúru na posílení a očistu tlustého střeva. Tak pojďme na to, ať můžeme být brzy aktivní a plní pohody do nových začátků.
Přehled článku (kliknutím přejdete):
- Funkce tlustého střeva
- Příznaky oslabení tlustého střeva
- Obnovení rovnováhy
- Strava pro správnou činnost tlustého střeva
- Bylinky a přípravky na regeneraci tlustého střeva
- Bylinná kůra pro očistu a regeneraci tlustého střeva (brzy doplníme)
- Seznam bylinek a přípravků (brzy doplníme)
Tlusté střevo dle TČM:
- Jangový orgán
- Element kov
- Období prosince
- Barva bílá a fialová
- Emoce pesimismus, apatie, melancholie
- Tlusté střevo zahušťuje odpady - vzpomínky a minulost. Je místem našeho podvědomí, nejhlubších obav a strachů. Pro vznik čehokoliv nového je nejdůležitější vyřešit a ukončit staré záležitosti.
- Související orgány - plíce
- Vrchol činnosti mezi 5. - 7. hodinou
- Meridián tlustého střeva
Kde se nachází tlusté střevo a jaká je jeho činnost?
Tlusté střevo je dutý orgán příslušící k plicím a zároveň konečný úsek trávicí trubice. Je dlouhé 1,5 metru a průměr má cca 5-7cm. Tlusté střevo rozdělujeme ještě na 3 hlavní části: na pravé části se nachází 7cm dlouhé slepé střevo, poté zmiňované tlusté střevo (colon) a konečník jenž je cca 20cm dlouhá část trávicího traktu. V tlustém střevě už neprobíhá proces trávení, ale z obsahu střeva se vstřebává voda z výkalů a také různé minerální soli a vitamíny. Čím více vody střevo vstřebá, tím vzniká hustější stolice. Jakmile vstoupí stolice do konečníku, tak nervová zakončení v této oblasti, vyvolávají nutkání na vyprázdnění. A tak nahromaděné kaly odcházejí ven krátkým řitním otvorem. Tlusté střevo je poslední a zároveň nejširší částí trávicího traktu.
Velmi vhodné poznatky:
- Přibližně 70% našeho imunitního systému se nachází v tlustém střevu.
- V tlustém střevu se využívá přítomnosti "symbiotických bakterií - tzv. střevní mikroflóra.
- Mikroorganismy žijící v tlustém střevu nám pomáhají produkovat vitaminy B12 a K. Produkují hormony a regulují ukládání tuků. A především ovlivňují růst jedince.
- Bakterií v lidském těle je stejně či až desetkrát více, než lidských buněk samotných.
Jaké jsou příznaky oslabené funkce tlustého střeva?
Varovnými signály už můžeme zjistit, jak na tom je funkčnost tlustého střeva. Především v období svátků vánočních dochází k jeho přetížení nekvalitní stravou. Jeho oslabení se potom projevuje zácpou, průjmem nebo kručením ve střevech. Ruku v ruce jde i oslabení imunity.
A jelikož tlusté střevo souvisí i se sliznicemi v těle, jeho oslabení se projevuje také ve formě častých rým, viróz nebo krvácení z nosu. Pokud je zanesené, projdou skrze střevní stěnu i nečistoty a ty pak zatěžují organismus. Zejména si můžeme povšimnout kvality naší pleti, jak funguje tlusté střevo. V případě výskytů akné nebo častých ekzémů je jisté, že tlusté střevo je plné toxinů, které se vylučují skrze kůži.
Dále se oslabené tlusté střevo ozývá nadýmáním, zácpou, krvavou stolicí, průjmem, křečemi nebo i chudokrevností. V nejhorších případech, kdy nevidíme varovné signály, dochází k vážným onemocněním, jako jsou:
- Polypy tlustého střeva
- Zánět tlustého střeva
- Rakovina tlustého střeva
Z hlediska čínské medicíny je tlusté střevo orgánem, kde se ukládají naše emoce strachu a obav. Pocity selhání, zatvrzelosti a nepřizpůsobivosti tento orgán velmi oslabují. Vezměme zodpovědnost za svůj život do vlastních rukou a přestaňme se bát.
Jak obnovit rovnováhu tlustého střeva?
Tlusté střevo patří v TČM do okruhu (mocnosti) - Yang Ming (Zářící Jang). Tím chceme říct, že "Střevo" je náš druhý "Mozek", jenž zahrnuje obousměrnou komunikaci mezi centrálním a střevním nervovým systémem. Jednoduše řečeno náš střevní mikrobiom je mnohem důležitější, než se čekalo, protože souvisí nejen s imunitou, ale také duševním zdravím.
- Velmi důležité je odlehčení a obnova pro tlusté střevo, zejména je dobré zařadit občasné půsty.
- Dopřát si častěji lehkou stravu plnou rozpustné vlákniny.
- Nebo přistoupit ke klystýrům (pomocí vody, urino terapie, bylinných čajů nebo mírně slané vody z himalájské soli).
- Neužívat antipyretika (paralen, panadol, penicilin aj.), neboť oslabují tlusté střevo, ve kterém se brzy začnou vyskytovat parazité, nebo plísně a špatné bakterie.
Pokud trpíme virózou nebo jiným oslabením organismu, dochází k výskytu horečky a pocení. Je známé, že vyšší teplota ničí některé choroboplodné zárodky. I proto horečka spadá do úkolů všeobecné imunity. A proto není dobré horečku srážet antipyretiky (Panadol aj.). Blahodárným pomocníkem, jak si lépe ulevit od projevů horečky, je šetrná metoda v podobě známého výplachu klystýrem, kdy se odvede přebytečná horkost (škodliviny) ven a uleví se tělu. Tato metoda je bohužel v dnešní době téměř zapomenutá, ale je velmi účinná a šetrná.
Také je mimořádně důležité zapracovat na psychice:
- Nehledat venku, ale zaměřit se na své nitro.
- Vnímat sama/sám sebe a svoje potřeby.
- Dokázat odpustit těm, kteří zaseli bolest do našeho života.
- Nevytvářet zlo, kterého už je kolem nás tolik.
- Hledět si především své životní cesty.
- Odstranit ze svého života vše, co již nepotřebujeme.
Jaká strava je určena pro regeneraci tlustého střeva?
Aktivita tlustého střeva probíhá v ranních hodinách mezi 5. - 7. Snídani bychom si tak měli dopřát v těchto hodinách a mělo by se jednat zejména o takovéto potraviny:
- ovocné saláty
- ovesné nebo pohankové kaše plné vlákniny
- rostlinné jogurty s přidáním indického jitrocele (psyllium)
- zeleninové šťávy s přidáním Chlorelly, Spiruliny nebo mladého ječmene
Dodržujte potřebnou pauzu mezi jídly, což má ráda také slezina - pravidelnost a alespoň 3 hodinové odstupy od jídla. Jinak strava ve střevech zahnívá, nadýmá a způsobuje únavu.
Omezte, nejlépe vynechejte:
- Průmyslově zpracované potraviny - plné soli a cukru
- Uzeniny
- Mléčné výrobky
- Maso a výrobky z bílé mouky
Do jídelníčku zařaďte:
- Ovoce -jablka, hrušky, fíky, kaki nebo kokosový ořech
- Zeleninu - česnek (vyhání parazity), cibuli, pórek, zázvor, černou ředkev, kysané zelí nebo růžičkovou kapustu
- Pitný režim je velmi nutný - nejlépe vhodné bylinné čaje
- Doporučená je rýže, černá čočka nebo žluté sójové boby
- Ořechy vlašské, jedlé kaštany, med, sušené lesní houby
- Z koření - kmín, fenykl, anýz, plicník, skořice a muškátový oříšek
Jak mohu tlusté střevo posílit pomocí bylinek?
Velmi vhodné jsou tyto přírodní doplňky stravy:
- Amalaki mladý ječmen - podporuje trávicí ústrojí, žaludek a střevní trakt
- Chlorella a Spirulina BIO - přispívají k normální funkci trávení, střev a jater. Podporují vitalitu a očistu organismu.
- Her Biotics - probiotika, která vyrovnávají střevní mikroflóru.
- Kelp BIO - podporuje metabolismus tuků, střevní trakt a normální činnost štítné žlázy.
- Lékořice lysá (sladké dřevo) - úžasná bylinka, která přispívá ke správné funkčnosti sliznic střev a žaludku. Udržuje zdravou pleť, klouby, močové cesty a pomáhá ke správnému zažívání a trávení.
- Purishprash - ájurvédský bylinný džem pročišťuje zažívací trakt, působí proti pocitu nadýmání a optimalizuje střevní činnost.
- Vláknina Psyllium - doplňuje do těla přírodní rozpustnou vlákninu. Má pozitivní vliv na trávicí trakt. Pomáhá k udržení normální funkce střevního traktu.