Jsou lékaři, kteří za určitých podmínek alternativní léčbu doporučí, protože podle jejich názoru může pomoci stejně, někdy dokonce i lépe než tradiční léky. Existuje spousta důkazů, proč nezavrhovat přírodní léčbu - homeopatické léky například prošly více než dvěma sty důkladných testů, které prokázaly, že jsou účinné.
Pálení žáhy a poruchy trávení
Jezte menší porce, ale častěji. Jezte pomalu a pečlivě jídlo rozžvýkejte. Nejezte pozdě v noci. Omezte kávu, alkohol a kořeněná nebo tučná jídla.
Zázvor napomáhá trávení - užívejte potravinový doplněk nebo po jídle pijte sklenici horké vody, do které jste dali malý kousek oloupaného čerstvého zázvoru. Půlka čajové lžičky prášku z kůry jilmu plavého smíchaného s vodou nebo zamíchaného do cereálií nebo polévky pomůže trávení.
Zkuste homeopatické léky - vždy ale po poradě s lékařem.
Obecná rada pro užívání homeopatických léků zní: užívat je čtyřikrát denně v pravidelných intervalech. Pokud se příznaky zhorší nebo do tří dnů neodezní, návštěva u lékaře je nezbytná.
Nespavost
Postarejte se o to, abyste spali v tiché ložnici a pohodlné posteli. Spát choďte až v okamžiku, kdy jste ospalí, a vyvarujte se pospávání přes den. Choďte spát ve stejnou večerní dobu. Postel používejte jenom ke spánku nebo sexu - rozhodně ne k sledování televize nebo práci. Omezte kávu, tabák, alkohol a necvičte čtyři hodiny před odchodem na lůžko.
Dejte si horkou koupel. "Zlepšuje krevní oběh a teplota těla umožní dobré usínání," radí profesor Chris Idzikowski, ředitel Střediska spánku v Edinburgu. Použijte vizualizaci jako pomoc proti odbourání stresu před ulehnutím. Posaďte se někam, kde je klid, zavřete oči a představte si, že uklidíte všechny nesnáze, problémy a stresující myšlenky do kuchyňské skříňky. Pak ji zavřete, natřete ji svojí oblíbenou barvou a odejděte z místnosti. Zavřete za sebou dveře.
Břišní dýchání uklidňuje a vyčistí mysl. Posaďte se pohodlně, zavřete oči, vdechněte nosem a vydechněte pomalu ústy. Opakujte a zaměřte se na dýchání. Valeriánské kapky také pomáhají. Hodinu před ulehnutím vypijte sklenici vody s 20 valeriánskými kapkami.
Syndrom dráždivého tračníku
Omezte příjem tuků, který střeva stimuluje, a omezte jídla s vysokým obsahem vlákniny," říká doktor Nick Read, lékařský poradce v ISS Network. Pijte hodně vody a vyvarujte se silné kávy a kořeněných jídel po dobu potíží. Pravidelná konzumace banánů, cibule a pórku napomáhá tvorbě prospěšných bakterií.
Máta napomáhá trávení. Výzkumy se zjistilo, že potahované tobolky, které uvolňují mátu do střev, také pomáhají mírnit syndrom dráždivého tračníku. Podle těchto výzkumů osm osob z deseti zaznamenalo po užívání máty zmírnění potíží.
Nemoc souvisí jak s se stravou, tak s psychikou," říká dr. Read. Pacient musí ve svém životě minimalizovat stresové faktory.
Pacienti, kteří užívají probiotické tablety nebo jedí jogurt, mají méně problémů s nadýmáním, zácpou, průjmem a žaludečními nevolnostmi. Probiotika obsahují prospěšné bakterie, jež mohou zmírnit projevy syndromu - zjistil to kanadský výzkum.
Bolesti hlavy
Hlava vás začne často bolet, když jste ve stresu. Více odpočívejte, dostatečně dlouho spěte a pravidelně cvičte. Hodně pijte - aspoň 6 velkých sklenic vody za den.
Výtažek z kůry jilmu hladkého (červeného). Ukázalo se, že dokáže omezit četnost a úpornost migrénových bolestí hlavy.
Zkuste akupresuru. Palci jemně masírujte spánky. Pomáhá také jemná masáž masité části ruky v místě mezi palcem a ukazováčkem.
Uvařte si čaj z levandule. Do hrnku vroucí vody vsypte jednu čajovou lžíci čerstvých květů. Část čaje oddělte, ponořte do něj čistý flanelový obklad, položte jej na hlavu a na 20 minut si lehněte. Zbytek čaje vypijte a pokud to bude nutné, opakujte každou hodinu. Potírejte spánky několika kapkami mátového oleje. Jedna německá studie zjistila, že mátový olej dokáže zmírnit bolesti hlavy stejně dobře jako konvenční léky.
Kandidóza (onemocnění kůže, sliznic, popřípadě i vnitřních orgánů způsobené kvasinkami Candida albicans a Candida tropicalis)
Noste volné bavlněné prádlo. Nepoužívejte parfemované pěny a oleje do koupele ani parfemovaná mýdla.
Jezte živý jogurt nebo užívejte potravinový doplněk acidophillus . Nedávná americká studie objevila, že ženy, které denně snědí jogurt bohatý na acidophillus, trpí třikrát méně kvasinkovými infekcemi. Jezte více ovoce a zeleniny a omezte rafinovaný cukr, alkohol a droždí. Pijte 3 - 4 sklenice brusinkové šťávy denně - tím se zvýší zásaditost moči.
Živý jogurt vkládejte přímo do pochvy nebo použijte do jogurtu namočený tampon.
Do koupele používejte tea-tree oil. Do umyvadla se 4 litry vody rozmíchejte jednu polévkovou lžíci oleje a každý den se do vody aspoň na patnáct minut posaďte. Jednou denně si vložte do pochvy tampon, na který jste káply 3 kapky tea tree oleje a po 2 - 3 hodinách jej odstraňte. Zánět pomáhá odstranit potírání měsíčkovou mastí aspoň čtyřikrát denně .
Opary
Jako prevence proti oparům poslouží balzám na rty s vysokým SPF. Opar vysušuje a pálení odstraňuje vilín virginský. V jednom výzkumu se pacienti, kteří používali krém z vilínu virginského, zbavili oparu mnohem rychleji než osoby, které používaly jen placebo.
Čtyřikrát denně opar potírejte krémem z meduňky. Nebo si udělejte odvar ze sušených listů meduňky: 1 čajová lžička listů do šálku vroucí vody. Nechejte vychladnout a tampónem několikrát za den potírejte. Velmi účinným prostředkem proti virovým zánětům je echinacea. Na opar aplikujte několikrát za den kapku tinktury z echinacey
Nachlazení
Pijte hodně tekutin (s výjimkou kávy, čaje a alkoholu). Inhalování páry uvolní nos a zvýší tělesnou teplotu - viry nemají teplo rády.
Při prvních známkách nachlazení užívejte echinaceu - i když asi onemocnění nezabrání, zmírní příznaky a uspíší vyléčení. Jeden švédský výzkum se 200 pacienty zjistil, že téměř 80% z nich zaznamenalo zmírnění příznaků.
Ořechy jsou bohaté na zinek, který je důležitým prvkem pro fungující imunitní systém. Snažte se jíst co nejvíce jídel bohatých na zinek, jako je červené maso, ryby a plody moře nebo aspoň užívejte doplněk stravy se zinkem. Je prokázáno, že zinek zkracuje dobu, po kterou nachlazení trvá. Pijte čaj ze směsi máty a černého bezu.
Cystitida (zánětlivé onemocnění močového měchýře)
Omezte pití čaje a kávy - oba nápoje dráždí močový měchýř. Nucení na močení je urgentní a působí větší bolest. Pijte hodně vody, aby se pročistila močová trubice.
Po stolici se čistěte vždycky směrem od močových cest, abyste zabránily bakteriím proniknout do močové trubice a infekci.
Pijte brusinkovou šfávu nebo užívejte výtažek z brusinek, případně - pokud je to možné - zařaďte do své stravy čerstvé borůvky. Brusinky i borůvky obsahují složky, které působí preventivně proti zánětu močového měchýře, protože brání rozvoji bakterií, které jej způsobují. Pijte bylinkové čaje: z tymiánu, černého bezu a ibišku. Do šálku vroucí vody nasypte buď 1 lžíci čerstvých bylinek nebo 1 čajovou lžičku bylinek sušených.
Kašel a bolest v krku
Bolest v krku dokáže zmírnit kloktání osolené vody. Cucejte sladké. Zapomeňte na antibakteriální tablety - mátové bonbóny udělají tutéž službu. Stimulují produkci slin a zmírní bolest tím, že zvlhčí povrch sliznice v krku.
Zatím sice čokoláda nebyla uznána za lék proti kašli, ale podle vědců z londýnské Imperial College theobromin v ní obsažený je téměř o třetinu účinnější při tlumení úporného kašle než kodein. Pomáhá nálev: do vroucí vody vsypte jednu lžíci sušeného tymiánu, 1 gram sušené lékořice a 1/2 čajové lžičky skořice. Přeceďte a v průběhu dne popíjejte.