Anýz - ochrana a nesmrtelnost

Anýz štěničný, koliandr, koliandr římský, kyšinec či kyšnec, to jsou lidové názvy bylinky, která se hojně užívala jako součást mazání proti revma a bolestem kloubů. Staří Řekové ji nazývali koriannon, koris = ploštice a annon = anýz, protože čerstvé zelené plody podobné anýzu páchnou právě po plošticích. Objevila se i v hrobkách faraónů z doby kolem roku 1000 př. n. I., a to jako obětní rostlina.

KORIANDR SETÝ (Coriandrum sativum)

Tato jednoletá, asi 70 cm vysoká bylina s přímou lodyhou pochází z Blízkého východu a u nás se pěstuje na zahrádkách. Poznáme ji i podle toho, že horní listy má jedenkrát až třikrát zpeřené, s čárkovitými až niťovitými lístky. Květenství tvoří bílé nebo růžové okolíky, plody jsou drobné zelené kuličky, kulaté dvounažky, které po dozrání zhnědnou. Jejich chuť je sladce palčivá.

Koriandr vyžaduje slunné, teplé stanoviště s dostatkem vápníku a fosforu, ale jinak na pěstování není náročný. Semena vyséváme přímo na stanoviště, nejlépe v březnu, do řádků vzdálených od sebe asi 30 cm. Po vzejití rostlinky protrháme.

Anýz - ochrana a nesmrtelnost - CestaBylin

POTVRZENÍ MOUDROSTI PŘÍRODY

Povaha koriandru je suchá a teplá, jeho vládnoucími planetami jsou Mars a Měsíc a elementy oheň a země. Je zajímavé, jak tyto signatury korespondují s dominantními chemickými molekulami éterického oleje. Stimulující schopnost martických rostlin a element ohně jsou spojeny s terpenickým alkoholem linalolem, zatímco zklidňující vlastnosti Měsíce a element země zase se skupinou aldehydů.

Tak bychom mohli pokračovat až ke srovnání elektrického potenciálu molekul éterických olejů a polarity jang - jin z tradiční čínské medicíny. Analytickým přístupem materiální vědy se tak potvrzuje moudrost přírody, z níž vychází filozofie a medicína starých civilizací.

Éterický olej koriandru získáme destilací vodní párou z celé nadzemní části rostliny v době, kdy jsou plody ještě zelené. Destilace trvá 2 hodiny. Množství silice v rostlině je 0,15 až 0,2 %. Obsahuje monoterpeny (10 až 20 %), terpenické alkoholy, linalol (70 až 80 %), aldehydy a ve stopách kafr, kumariny a furokumariny.

VLASTNOSTI ÉTERICKÉHO OLEJE

Dominantní chemická molekula linalol zaručuje účinky antimikrobiální, tedy působící proti virům a plísním. Převažující aldehydy mají vlastnosti uklidňující a protizánětlivé. Tato kombinace je ideální do směsí relaxačních masážních olejů i do těch léčivých. Z hlediska toxicity se jedná o bezpečný éterický olej, proto je vhodný i pro děti.

Ovlivňuje systém zažívací, žaludek a dvanácterník, zejména žaludeční vředy a křečové stahy způsobené nervozitou a stresem.

  • Při zánětu tlustého střeva se koriandrový éterický olej kombinuje s bazalkou a pelyňkem kozalcem (estragon).
  • K odstranění toxických látek v zažívací soustavě včetně střev použijeme kombinaci olejů koriandru, vavřínu a skořice.
  • Při zánětech močopohlavního systému a cystách na vaječnících je vhodná kompozice koriandru, šalvěje lékařské a šalvěje muškátové.
  • Působení na psychiku - koriandrový éterický olej lze označit za obecný stimulant mozkové činnosti, terapeutikum deprese, stresu a astenie.

Dále ovlivňuje oběhový systém, játra a žlucník, které čistí a uvolňuje tak stagnaci qi. Vhodná je kombinace s ostatními oleji rodu Apiaceae, například z mrkvového semínka, libečku nebo angeliky.

Gabriel Mojay ve své knize Aromaferapie pro léčení duše uvádí: „Koriandr, tradičně označovaný za rostlinu ochrany a nesmrtelnosti, vyvolává podobně jako kmín pocity jistoty, klidu a zemité stability bez odepírání si radostí. Olej ze semene koriandru je ideálně vhodný pro složité, tvořivé jedince, kteří považují za obtížné vyrovnávat se s předvídatelností a rutinou. Přestože potřebují stabilitu a emocionální jistotu, pružnost, kterou hledají, vyplývá spíše z vášnivé angažovanosti než z ochrany vlastní osoby."

ZPŮSOBY APLIKACE

Při léčbě zažívacího traktu, ale i v ostatních případech, je žádoucí vnitřní aplikace uvedených éterických olejů. To však je možné provádět jen s potřebnou mírou odpovědnosti a znalostí. Proto doporučuji konzultaci s praktikujícími aromaterapeuty s odpovídajícím vzděláním. Vhodné jsou také koupele, masáže a masti.

VHODNÉ KOMBINACE MASÁŽNÍCH OLEJŮ

  • Masážní směs při zažívacích potížích - (křeče, koliky, pomalé zažívání způsobené nedostatkem čchi v žaludku a slezině, případně chladem a vlhkostí) - do 50 ml nosného oleje přidáme 10 kapek koriandru, 10 kapek kardamomu, 3 kapky majoránky a 6 kapek fenyklu. Při výrazném chladu můžeme fenykl nahradit černým pepřem nebo zázvorem v polovičním dávkování.
  • Masážní směs na svalové spazmy, bolestivé či namožené svaly, bolesti či mírná poranění zad - do 50 ml nosného oleje přidáme 10 kapek koriandru, 10 kapek rozmarýnu, 5 kapek majoránky a 5 kapek levandule.
  • Masážní směs na posílení vitality, pozitivního myšlení a tvůrčí energie -do 50 ml nosného oleje přidáme 10 kapek koriandru, 10 kapek tymiánu linalolu, 5 kapek pomeranče sladkého nebo mandarinky a 5 kapek bergamotu.